מחירי בית אבות סיעודי

מחירי בית אבות סיעודי

החיפוש אחר בית אבות מביא איתו בירור מעמיק לגבי המחיר שעל הדייר לשלם חודש בחודשו לבית האבות. התשלום משתנה בין מקום למקום, כאשר לכל דייר יש גם את הצרכים שלו ואת השירותים להם הוא זקוק בהתאם למצבו הרפואי – הפיזי והקוגנטיבי. כמובן שקיים הבדל מהותי בסוגי השירותים והטיפולים בין בית אבות עם מחלקה לדיירים עצמאיים/תשושי גוף/תשושי נפש לבין בית אבות עם מחלקה סיעודית.

מה ההבדל בין אדם המוגדר תשוש נפש לאדם סיעודי?

למעשה בפועל, אחד הדברים שהכי משפיעים על העלות בבית האבות הוא מצבו הרפואי של הקשיש, משום ששירותים רפואיים מסוימים, עולים יותר בהשוואה לאחרים. בכדי להבין את ההבדל בצורה הטובה ביותר, חשוב לעשות הבחנה בין מצבו הפיזי של הקשיש למצבו הקוגנטיבי

ההגדרה של תשוש נפש מתייחסת למצבו הקוגנטיבי כלומר למידת הצלילות שלו ולא למצבו הפיזיולוגי. כלומר, תשוש נפש יכול להיות אדם, שעל פניו, מתפקד לגמרי בכוחות עצמו: מתלבש, אוכל, הולך בעצמו אך היכולת שלו להתמצא בזמן ובמרחב נמצאת במצב ירוד ועלולה עם הזמן להתדרדר. פסיכיאטר המתמחה בגריאטריה, הוא זה שיגדיר את הרמה הקוגניטיבית של הקשיש על ידי קיום מספר מבחנים. לעומת זאת, אדם סיעודי הוא אדם הזקוק לעזרה חלקית או מלאה בפעולות מסוימות, כאשר גם כאן יש רמות שונות של רמת תפקוד: עצמאי, תשוש גוף, סיעודי וסיעודי מורכב. ברוב המקרים, קשיש שזקוק למחלקה סיעודית יאלץ לשלם יותר בהשוואה לקשיש שלא זקוק לה.

האם יש עלויות נוספות שיש להתחשב בהן?

מחירי בית אבות סיעודי

בהחלט. לפני שבוחרים בית אבות, חשוב לשאול באופן ספיציפי מה כוללת העלות והאם הדייר יצטרך לשלם עבור שירותים ומוצרים נוספים כמו למשל תרופות, טיטולים, פינוי לבית החולים עם אמבולנס וכדומה

סוגי המימון לבית אבות סיעודי

בישראל יש מגוון של אפשרויות מגורים לאוכלוסיית הגיל השלישי, כאשר כל מקום מספק מענה על צרכים אחרים, בהתאם למצבו הפיזיולוגי והקוגנטיבי של הקשיש לצד רצונותיו האישיים.

יש אנשים שלא יכולים לממן את השהייה בבית אבות סיעודי ולכן במקרים מסוימים או שהקשיש צריך לשלם באופן פרטי ולנצל את המשאבים הקיימים העומדים ברשותו כמו חסכונות, נכסים, פנסיות, קרנות וכדומה או שבאפשרותו לפנות לאחד מהפתרונות שהמדינה מציעה בעזרה למימון השהות במחלקה המתאימה לו. אחד הפתרונות מכונה קודשל משרד הבריאות שזהו בעצם אישור ממשרד הבריאות למימון השהות במחלקה . קוד משרד הבריאות מיועד לקשישים תשושי נפש או סיעודיים.

חשוב לציין כי מדובר בתהליך בירוקרטי אותו מבצע הקשיש בעזרת משפחתו, מול משרד הבריאות במקום מגוריו, ללא קשר לבית האבות הנבחר.

למידע נוסף אודות סיוע במימון משרד הבריאות

קיריטריונים ותהליכים נוספים המשפיעים על מחיר השהות בבית האבות

  1. רישיון של משרד הבריאות משרד הבריאות מנפיק רישיונות לבתי אבות הפזורים ברחבי הארץ לתקופה מוגבלת של בין כמה חודשים לכמה שנים, כאשר מגוון של קריטריונים ונהלים נלקחים בחשבון בבדיקה עצמה כמו למשל הבטחת טיפול תרופתי נאות, תנאי תברואה, היגיינה, תנאי מגורים ראויים, תחלופת עובדים, יציבות הבית, איכות חיים ועוד. ככל שבית האבות מקבל רישיון לתקופה ארוכה יותר, הדבר מוכיח כי מדובר במקום איכותי ומקצועי.
  2. מיקום גיאוגרפי כמובן שאחד השיקולים המרכזיים בתהליך בחירת בית אבות קשור למיקום הגיאוגרפי ולרצון שלנו להיות קרובים ככל האפשר ליקרים לנו. ממש כמו בדירות להשקעה, גם כאן, ככל שמתקרבים למרכז הארץ המחירים עולים ולהיפך.
  3. פעילויות לגיל הזהב, שירותים אקסטרה איכות החיים של הקשיש בבית האבות נבנית ומושפעת בעיקר מהפעילויות הנוספות בין אם זה חוגים, סדנאות, הרצאות טיולים וכדומה

לסיכום, בחירת בית אבות מתאים איננה עניין של מה בכך, יש לקחת בחשבון את כל השיקולים, להשוות בין המקומות ורק אז לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבור הקשיש ובני משפחתו.

2019-06-11T11:47:07+02:00 ספטמבר 6th, 2018|

About the Author:

בוגרת אוניברסיטת תל אביב להכשרת מנהלים למוסדות גריאטריים ומרכזים לגיל השלישי. בעלת כ-30 שנות ניסיון בתחום הגיל השלישי.

Leave A Comment