עזרה לקשישים – איך נוכל להקל על ההורים להתמודד עם בעיות הזקנה?

עזרה לקשישים – איך נוכל להקל על ההורים להתמודד עם בעיות הזקנה?

ההורים שלנו שהיו תמיד הדמות הסמכותית והחזקה עבורנו מזדקנים ולעתים אף מגיעים למצב סיעודי. הורים זקנים דורשים מאתנו להקדיש להם משאבים רבים, לבקר, לעזור עם הקניות, לעזור בניקיון, לעקוב אחרי המצב הרפואי ולהקשיב להם. גם הזקנה יכולה להיות יפה אם נדע איך להעניק עזרה לקשישים ולדאוג להם למילוי צורכיהם. אם נצליח להעניק להורים את ההרגשה שאנו נמצאים שם בשבילם תמיד, נוכל להקל עליהם ולגרום להם להיות גאים בעצמם ובילדים שלהם.

עזרה לקשישים – עשרה טיפים מנצחים לגיל הזהב

  1. תנו להורים את הכבוד המגיע להם. אל תמעיטו בערכם ושתפו אותם בקבלת החלטות. להורים המבוגרים יש ניסיון חיים עשיר שאסור לזלזל בו ותמיד חשוב לזכור כי להורים יש זכות לשליטה על הבחירות שלהם ועל ההתנהגות שלהם.
  2. הכניסו את ההורים לסדר היום שלכם. אם אתם יכולים לבקר את ההורים, אל תחסכו בביקורים, אם לא, נסו לבקש מהנכדים. חשוב להיות בקשר טלפוני עם ההורים לפחות פעם אחת ביום. עשו לעצמכם תזכורת כדי שלא תשכחו להתקשר ולבדוק מה הם עושים ואיך הם מרגישים.
  3. עודדו את ההורים להיות פעילים. הורים מבוגרים נוטים להיות מבודדים, הם הפסיקו לעבוד, ובמקרים רבים הם חשים בריקנות ובעצב. יש חשיבות רבה של עזרה לקשישים מבחינה חברתית. בררו על פעילויות מתאימות באזור שלכם, כמו במתנ"ס, בספריות, באוניברסיטאות בקרבת מקום, במוזיאונים ועוד.
  4. עודדו אותם לפעילות גופנית. פעילות גופנית היא מפתח לשיפור מצב הרוח לעיכוב תהליכי הזדקנות, להענקת תחושת ערנות ועוד.
  5. הורים קשישים סובלים מירידה בבריאות הגופנית. תמכו בהם כשהם מתלוננים על כאבים, אפילו על כאבים קלים. לוו אותם לביקורים במרפאה ולרופא פרטי במקרה הצורך וגלו מעורבות בטיפול הרפואי של ההורים. עקבו אחרי התרופות שהם נוטלים, ודאו שהם לוקחים אותה בצורה מסודרת ושיש מלאי מספיק של תרופות בבית.
  6. אם ההורים חולים או מתקשים למלא את המטלות היום יומיות ,כדאי לברר על אודות עזרה לקשישים בתשלום. במחלקת סיוע לקשישים ביטוח לאומי תוכלו לקבל מידע רב על עזרה לקשישים בבית.
  7. התאימו את הבית לצורכי ההורים המבוגרים. חפשו ליקויים העלולים לפגוע בבטיחות של ההורים כמו מרצפות מתנדנדות, מסדרונות חשוכים, מדרגות שבורות ועוד. כדאי לדעת כי מוסדות הרווחה מעניקים הלוואות בתנאים נוחים לשינוי הבית ולהתאמתו לצורכי הקשיש.
  8. עקבו אחרי המצב של ההורים ואחרי המצב של הבית. האם הם יכולים לבשל לעצמם, האם הם מקפידים על היגיינה, האם יש להם ריח גוף, האם הם מזניחים את הציפורניים והשיניים שלהם והאם הבית שלהם עדיין נקי כמו שאתם זוכרים אותו. אם לא, כדאי לפנות לחברות המתמחות במתן עזרה לקשישים ולבקש עזרה על בסיס קבוע.
  9. אם אתם גרים רחוק מההורים בקשו משכן או מחברים טובים לבקר את ההורים, אפשר גם בתשלום. חשוב לוודא שבמצבי חירום ולחץ תהיה להורים כתובת קרובה לאן לפנות כדי לבקש עזרה מידית.
  10. עזרה למבוגרים באה לידי ביטוי בתחומים רבים, לעתים יש להעניק עזרה משפטית לקשישים ולפעמים גם עזרה כלכלית. אל תהססו לדבר עם ההורים על הצרכים הייחודים שלהם ועל הבעיות המטרידות אותם.

עזרה לקשישים היא משאב מרכזי בהתמודדות עם הזקנה. זכרו, הזקנה היא סדרה של אובדנים, אובדן בריאות, אובדן תעסוקה, אובדן עצמאות, אובדן חברים ועוד. נסו להבין את הקשיים, לגלות סבלנות ולתמוך בהורים המבוגרים. במצבים שונים, אל תהססו לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

2016-12-18T13:15:41+00:00