פעילות גופנית בבתי אבות: להשקיע בעצמך בכל גיל

פעילות גופנית בבתי אבות: להשקיע בעצמך בכל גיל

פעילות גופנית היא ערך חשוב והכרחי כמעט בכל גיל. היא מחזקת אותנו, שומרת עלינו ומעוררת אותנו. כשהיא נעשית במסגרת קבוצתית היא יוצרת עבורינו קשרים וחברויות, היא גורמת להערכה עצמית גבוהה יותר ולתחושת סיפוק נפלאה.

כיום אפשר למצוא מסגרות של פעילות גופנית ופעילויות לקשישים בתוך בתי אבות סיעודיים ומוסדות דיור מוגן, מתוכן גם פעילויות מעשירות ומפעילות שאינן כרוכות במאמץ פיזי רב.

רבים מפסיקים לתרגל פעילות גופנית כאשר הם יוצאים לפנסיה או מגיעים לגיל השלישי.

התחושה היא שהגוף בוגד בנו ואנחנו לא מסוגלים לבצע את אותן פעולות שעשינו בעבר. למעשה דווקא בגיל השלישי יש חשיבות רבה לפעילות גופנית, אשר מותאמת למצב הפיזי של הקשיש.

בתי אבות רבים כיום מספקים מסגרות נוחות לתרגול פעילות גופנית קבועה ואף מעודדים את הדיירים להתעמל ולהיות פעילים. לא מדובר רק בפעילות גופנית ספורטיבית, אלא גם טיולים, חוגים, פעילויות תרבותיות ואפילו יציאה להצגות ומופעים מחוץ לבית האבות.

יתרונות הפעילות הגופנית לדיירי בית אבות ודיור מוגן

פעילות פיזית:

פעילות גופנית היא כמובן בריאה ומזינה את הגוף. היא שומרת עליו רענן, פעיל וגמיש גם בגיל מבוגר. היא יכולה לעזור בכל מה שקשור לכאבי שרירים, שיווי משקל, יציבה ושמירה כללית על רמת אנרגיה גבוהה.

שיפור מצב הרוח:

קשישים רבים סובלים מדכאון, מתחושת בדידות וחוסר ערך כאשר הם נמצאים במצב סטטי ונמנעים מפעילות. פעילות גופנית בבתי אבות לצד פעילויות כמו חוגי ציור, צילום, דרמה או כל פעילות חברתית אחרת, יוצרות שיפור מיידי במצב הרוח, תחושה של ערך עצמי ושל מעורבות חברתית.

יצירת קשרים חברתיים:

אחת הבעיות הכי קשות שחווים אנשים שעוברים לדיור מוגן או בית אבות סיעודי היא תחושת הבדידות. הם עוברים למסגרת שבה הם לא מכירים אף אחד ומרגישים בדידות. במהלך פעילות גופנית או חברתית קבוצתית הם יוצרים מסגרת חברתית, משוחחים, נהנים בחברת אנשים אחרים, מכירים חברים חדשים ומרגישים טוב יותר לגבי חייהם.

הנאה:

לפעמים פעילות גופנית היא פשוט עניין של הנאה. בין אם מדובר בהליכה קלה או בחוג ספורטיבי, אפשר להנות מההרגשה הטובה ומהאדרנלין שמשתחרר.

לא רק פעילות: חיי חברה, חופשות והרבה הנאה

בתי אבות רבים מציעים מגוון מסגרות של פעילות לקשישים. גם בתי אבות סיעודיים בהם הקשישים אינם עצמאיים באופן מוחלט מציעים מסגרות מתאימות.

חוגי ספורט והתעמלות מותאמים לקשישים כמו פלדנקרייז או יוגה, קבוצות הליכה, פעילויות כמו טיולים, הרצאות על נושאי בריאות ונושאים רבים נוספים ועוד מגוון פעילויות.

בין היתר מציעים רבים מבתי האבות תחושה של בית מלון לקשישים.

פירוש הדבר הוא שהקשישים נהנים משפע של אטרקציות ופעילויות, ספורטיביות יותר או פחות. טיולים, טיפולים משלימים, חדרים מרווחים ונינוחים שמשרים אווירה ביתית ונעימה, חללים ציבוריים בהם אפשר להיפגש עם חברים ולהנות מפעילות חברתית טובה ובריאה ושפע של פעילויות קבועות וחד פעמיות.

התוצאה של פעילות גופנית במסגרת של בתי אבות או דיור מוגן, לצד שאר הפעילויות המתוארות כאן, הם חיים בריאים יותר, שמחים יותר, עשירים יותר וחברתיים יותר. הערכים האלו חשובים לשמירה על הבריאות, שמחת החיים ותחושת הערך העצמי.

2017-06-28T20:47:47+00:00