טיפול בעזרת בעלי חיים בבתי אבות במרכז הארץ

טיפול בעזרת בעלי חיים בבתי אבות במרכז הארץ

כולנו מכירים את האמרה הידועה "הכלב הוא ידידו הטוב של האדם". אנחנו רואים את האמת שמאחורי האמרה הזו בכל מפגש בין ילדים ובעלי חיים, כאשר אנחנו מאמצים כלב, חתול או אפילו דג זהב ומוסיפים לבית חבר חדש.

בעלי חיים משתלבים גם במסגרות טיפוליות. טיפול בבעלי חיים הוא כיום פעילות קבועה בלא מעט בתי אבות במרכז הארץ, בצפון ובדרום, אשר מעניקים לקשישים המתגוררים בהם הזדמנות לטפל בבעיות שונות דרך חיבור עם בעלי החיים. טיפול באמצעות בעלי חיים – זאותרפיה תורם לחיי הקשישים גם מבחינה חברתית ורגשית, אך גם מבחינה בריאותית.

לפני הכל, מהי זאותרפיה?

זאותרפיה היא כאמור טיפול באמצעות בעלי חיים. זהו טיפול שמפגיש את המטופל עם חיות שונות ויוצר קשרים מנחמים, תהליכים רגשיים ונפשיים שמטיבים עם המטופל ואפילו תהליכים בריאותיים. בכל הקשור לעולם הקשישים, טיפול באמצעות בעלי חיים תורם להגברת הפעילות הפיזית והחברתית. מחקרים מצאו קשר ישיר בין זאותרפיה ובין טיפול במחלות קוגנטיביות כמו אלצהיימר למשל.

בנוסף, טיפול באמצעות בעלי חיים מסייע להרגעת הנפש, מטפל בתחושות כמו מתח, לחץ או חרדה ועוזר לקשישים אשר מתקשים בקשר עם העולם מסביב, לדוגמה חולי פרקינסון ומחלות דמנציה ותנועה נוספות, ליצור תקשורת חדשה עם העולם.

טיפול באמצעות בעלי חיים מערב כלבים, חתולים, ארנבים, שרקנים ולעיתים אפילו הכרות קרובה עם עולם הסוסים, בהתאם למצב הקשיש וליכולות הפיזיות שלו.

חיות אלו לא רק מסייעות בכל מה שתיארנו כאן, אלא גם יוצרות קשר עם הקשיש, מעודדות אותו לפעול ולתקשר ומרגיעות. מסיבה זו לא מעט בתי אבות במרכז משלבים בפעילות הטיפולית והחברתית שלהם טיפול באמצעות בעלי חיים. טיפול זה הופך פופולרי גם באיזורי הפריפריה, בצפון ובדרום.

על מפגשים בין קשישים ובעלי חיים – ומה קורה בהם

המפגשים הטיפוליים שמקרבים בין קשישים ובין בעלי חיים מתרחשים בתוך בתי האבות אך לעיתים גם מחוץ להם, בהתאם למצב הפיזי של הקשיש ולסוג הטיפול המוצע על ידי בית האבות.

ברוב המקרים מגיע המטפל עם בעל החיים אל הדיור המוגן או בית האבות. מתרחש מפגש שבו נהנים הקשישים מההכרות עם בעל החיים, הם מלטפים, צוחקים, מחזיקים את בעל החיים, מטיילים איתו ויוצרים למעשה תקשורת בריאה.

במקרים מסויימים, כאשר מדובר בקשישים סיעודיים, מגיע המטפל אל מיטת הקשיש או נפגש איתו במפגש אישי. הוא מביא איתו בעל חיים שיוצר עם הקשיש קשר אישי, למשל כלב קטן או חתול, ארנב או שרקן.

המפגשים הקבועים מעודדים תקשורת, קרבה, מעלים רגשות ומשחררים את הבדידות, החרדה וכל שאר התופעות שמלוות את החיים כאדם סיעודי.

קשישים פעילים יותר שמתגוררים בדיור מוגן או בתי אבות במרכז הארץ, יוצאים לביקור בגני חיות, נוסעים צפונה או דרומה לבילוי בחוות סוסים ומשלבים גם טיולים רלוונטיים לצד הטיפול במקום. בהתאם לסוג הטיפול ולמה שהמטפל מציע.

למידע נוסף על טיפול בעזרת בעלי חיים בבית אבות נוה שלו,
אתם מוזמנים להתקשר: 077-2024899

2016-07-17T17:42:26+00:00