מעבר לדיור מוגן: מתי יש לשקול מעבר לבית אבות?

מעבר לדיור מוגן: מתי יש לשקול מעבר לבית אבות? 2019-04-23T12:52:30+02:00

מעבר לדיור מוגן: מתי יש לשקול מעבר לבית אבות?

כמעט כל משפחה תעמוד בשלב מסויים בחייה בפני החלטה רבת משמעות הנוגעת לאיכות חייהם של הוריהם המתבגרים – מתי מגיע השלב בו הקשיש אינו יכול עוד לנהל חיים עצמאיים בכוחות עצמו, ויש לשקול מעבר לדיור מוגן?

כיצד תדעו לזהות את הסימנים המוקדמים לפיהם כדאי לשקול מעבר לבית אבות, ואיך תתמודדו עם ההתנגדויות הרגשיות המלוות שינוי אורח חיים דרסטי שכזה מצד קרוביכם הקשישים?

קשישים רבים לא רוצים ליפול לנטל על משפחותיהם, מתקשים להתמודד עם ההשלכות הנפשיות של הזיקנה ואובדן העצמאות, ומעדיפים לדחות את ההתמודדות עד למשבר רפואי, תפקודי או נפשי. על מנת שלא להגיע למצב מסוכן שעשוי להחמיר את בריאותו או שלומו של הקשיש, מומלץ מאוד לבני משפחתו להיות ערים לכל שינוי או הידרדרות המתבטאים בחייו של הקשיש.

סימנים להידרדרות בתפקוד הקשיש

ירידה ברמת התפקוד

האם הקשיש מצליח למלא את כל התפקודים היומיומיים הנדרשים על מנת לנהל אורך חיים נורמלי (הליכה, אכילה, רחצה, התלבשות, שליטה על סוגרים), או שמא חלה הידרדרות וירידה ברמת התפקוד הבסיסית?

הידרדרות קוגניטיבית

האם בשיחה עם הקשיש אתם מבחינים בבעיות התמצאות בזמן ובמרחב? בעיות זיכרון? חוסר אונים או יכולת לבטא עצמו בבהירות ואופן צלול? דמנציה?

תחושות בדידות או חרדות

יש להיות קשובים לרחשי נפשו של הקשיש, במידה והוא מביע חשש מפריצות, אלימות, או אי יכולת להסתדר לבד בחברה. שאלו את עצמכם- האם הוא מעלה תחושות בדידות, תסכול, שעמום, חוסר אונים?

חווית אובדן

במידה והקשיש חווה אובדן של אדם קרוב ו/או בן זוג, יש להיות עירניים באשר למצבו הנפשי של הקשיש, גם אם מצבו הבריאותי מניח את הדעת – האם יש סימנים להסתגרות, דיכאון, הזנחה עצמית או בדידות?

בעיה רפואית

בעיות רפואיות אקוטיות, או כרוניות, המתבטאות בהתקפים הולכים ונשנים, בעיות לב ונשימה, וכמובן מצבים הנדרשים לסיעוד.

תנאי דיור שאינם מתאימים

יש לשים לב האם הקשיש מתקשה להתנהל בביתו מכל סיבה – קשיים פיזיים בהתנהלות – מדרגות רבות, סכנת החלקה, קומה גבוהה ללא מעלית;  חוסר התאמה לצרכים – דירה גדולה שקשה לתחזק, חפצים שאינם בהישג יד, מקלחת ושירותים אשר אינם מותאמים;  או קשיים נפשיים – דירה המשדרת בדידות, דירה המוצפת בזיכרונות מכאיבים, תזכורת מתמדת לאובדן בן זוג.

כל אחד מן הסיבות או הסימנים המפורטים לעיל, הם דבר שלא ניתן להתעלם ממנו, ומהווים תמרור לחיפוש פתרון דיור מוגן ההולם את צרכיו המשתנים של הקשיש. מובן מאליו שיש לקחת בחשבון את מידת הדחיפות והיכולת הכלכלית לתת מענה, אך מאידך, מגוון הפתרונות וטווח המחירים הוא רחב, ויש לקחת בחשבון שמציאת המקום המתאים הוא לא בהכרח מיידי.

החלטתם לעבור לבית אבות

המעבר לבית האבות הוא שלב שיש לעשותו בשיקול דעת וברגישות. בשוק יש היצע רחב של מוסדות: החל מדיור מוגן, בתי אבות ומוסדות סיעודיים, ואנו צריכים לאסוף את המידע הרלוונטי עבורנו כדי לקבל את ההחלטה הנכונה והמתאימה ביותר עבור הורינו.

את הכנת הקשיש לרעיון המעבר לבית האבות, יש לעשות בעדינות וברגישות מקסימאלית. העובדה שהקשיש מבטא מצוקה או סימנים שמצדיקים את המעבר לבית האבות, עדיין לא מעידה על הבשלות להתמודד עם רעיון עזיבת הבית, ההתמודדות עם הזיקנה, ותחושת אבדן הזהות שעשויה להגיע. למרות הקושי הרב, קשישים רבים מעדיפים את המוכר והידוע, על פני החדש שעשוי להיות טוב יותר, אך מאיים בזרותו.

החשיפה לרעיון המעבר, צריכה להיות הדרגתית, ומותאמת לקצב ההכלה של הקשיש. כדאי להציג את המידע לפני הקשיש באופן ברור ומוחשי ככל שאפשר: הצגת צילומי בית האבות, ביקור מקדים, שיחה עם דיירים מבית האבות. במקרה הצורך, מומלץ להתייעץ עם היועץ הסוציאלי של המקום,  כדי לבחון מהי הדרך הטובה ביותר לסייע לקשיש להתרגל לרעיון, לראות את החיובי שבו, ולא לגרום ללחצים מיותרים.

ניתן כמובן לעבור לבית האבות לתקופת נסיון, שלאחריה תתקבל החלטה סופית וחשוב להבהיר לקשיש שהאפשרות לחזור לביתו עדיין קיימת.

לפני שבוחרים חשוב לדעת

במשך שנים היו הורינו בכל מצב ודרך כאן עבורנו; הם חשבו עלינו לפני שחשבו על עצמם, ויתרו על נוחותם ודחו חלק מחלומותיהם כדי שיהיה לנו כל מה שהיינו זקוקים לו, להמשך קריאה לחץ כאן
כמעט כל משפחה תעמוד בשלב מסויים בחייה בפני החלטה רבת משמעות הנוגעת לאיכות חייהם של הוריהם המתבגרים – מתי מגיע השלב בו הקשיש אינו יכול עוד לנהל חיים עצמאיים בכוחות עצמו להמשך קריאה לחץ כאן
בית אבות, כמו כל סביבת מגורים בה מעביר אדם תקופה מחייו, צריך להיות מותאם לאופיו של הקשיש. מבחר בתי האבות הקיימים היום, ומיפרט המיתקנים ופעילויות השונה שלהם להמשך קריאה לחץ כאן
מציאת פתרון דיור וסיעוד עבור בני משפחה קשישים, עשוי להיות הוצאה כספית כבדה שבני המשפחה מתקשים להתמודד עימה. כדאי לדעת שבמקרים מסוימים הנקבעים להמשך קריאה לחץ כאן
לפרטים חייגו: 077-5712813

לפניה מנציג השאר פרטים

שם

טלפון

עשר עובדות על נוה שלו
כתבות ומאמרים לגיל השלישי