בחירת בית אבות: כיצד לבחור את הבית המתאים ליקירכם?

בחירת בית אבות: כיצד לבחור את הבית המתאים ליקירכם? 2019-04-23T12:36:47+02:00

בחירת בית אבות: כיצד לבחור את הבית המתאים ליקירכם?

בחירת בית אבות, כמו כל סביבת מגורים בה מעביר אדם תקופה מחייו, צריכה להיות מותאמת לאופיו של הקשיש. מבחר בתי האבות הקיימים היום, ומפרט המתקנים והפעילויות השונה שלהם, מאפשר ליצור התאמה מקסימלית בין רצונותיו וצרכיו של הדייר הקשיש לבית האבות. בבואכם למצוא פתרון מגורים עבור יקיריכם, כדאי לבחון יותר מאפשרות אחת או שתיים, כשכדאי לשים לב לנקודות הבאות בבחירת המקום:

רישיון מטעם משרד הבריאות ו/או משרד הרווחה

חשוב לבחור בבית אבות שיש לו רישיון בתוקף מטעם משרד הבריאות ו/או משרד הרווחה. רישיון שכזה מבטיח מידת פיקוח אובייקטיבית ועמידה בתקנים מחמירים הנקבעים ע"י גורמים מקצועיים ומוסמכים. סעיף זה חשוב במיוחד, מאחר ואנו לא תמיד בקיאים בתקנים הנצרכים לשלומם ורווחתם של יקירינו הקשישים.

תנאים רפואיים וסיעודיים

חשוב לוודא שהצוות הרפואי הנוכח בבית האבות, מודע למצבו הבריאותי המקיף של הקשיש, ויכול לענות על כל צרכיו.

יש לוודא שלבית האבות יש צוות רפואי מלא הכולל רופא, אחות ראשית, אחיות מוסמכות ואחיות מעשיות הנותנים מענה רפואי במשך 24 שעות ביממה. ציוד מתאים כמו חיתולים למבוגרים, כסאות גלגלים, אביזרי הליכה, כסאות רחצה, מיטות סיעודיות ועוד.

במידה ויקירכם הינו עצמאי או תשוש ולא נזקק בשלב זה בחייו לסיעוד רפואי, חשוב שבבית האבות קיימת מחלקה סיעודית. במידה ויקירכם יזדקק לסיעוד רפואי בעתיד, יוכל לעבור אליה בקלות ולא יצטרך לחפש בית אבות אחר ולעבור שוב את תהליך ההסתגלות למקום חדש.

התאמה חברתית של הקשיש לבית האבות

בביקורכם בבית האבות, בדקו שהקשיש יוכל להשתלב בקלות עם שאר דיירי המקום, מבחינת השפות אותן מדבר הקשיש, אם הוא מעדיף לשהות במחיצת בני עדתו יש לתת את הדעת גם על מידע רלבנטי זה.

מבחינת התאמה מנטלית וחברתית – האם רוב הדיירים צלולים בדעתם, האם הם עצמאיים ברמה של יקירכם ויהיו לו בני שיח תואמים.

בררו מה הן הפעילויות החברתיות והיצירתיות העומדות בפני הקשיש; בקשו לצפות בפעילויות המתרחשות, ובקשו תמונות מאירועים קודמים. וודאו שהן עונות על הצרכים והגירויים החברתיים, האינטלקטואליים והקוגניטיביים הנדרשים.

התרשמות כללית מבית האבות

בדקו את מיתקני בית האבות בעצמכם – מכון הפיזיותרפיה, ספריה, מועדון, מעליות. בקרו בחדרים, בלובי, בגינה ובחדרי הפעילויות.

בבדיקת חדר המגורים התייחסו לריהוט ולעיצוב החדר – האם הוא סטנדרטי, או שניתן לעצבו מחדש לפי טעמו של הקשיש ולשלב רהיטים וחפצים אישיים. בדקו את מערכת מיזוג האוויר ונגישות החדר לשאר המיתקנים בבית האבות.

שוחחו עם דיירים השוהים במקום, ובקשו את דעתם הכנה באשר למקום ולצוות.

בקרו בחדר האוכל כדי לראות את צורת ההגשה של המזון ואת התפריט המוצע. בדקו האם יש פיקוח מקצועי על התפריט על ידי תזונאית, והאם אפשר להתאים לקשיש תפריט העונה על צרכיו האישיים ועל הרגלי האכילה שלו.

לקשישים דתיים ומסורתיים, בדקו שיש בית כנסת במתחם בית האבות או בסביבתו הקרובה ותעודת כשרות.

קרבה ונגישות של בית האבות למשפחה ולבית החולים

במידת האפשר, נסו שבית האבות יהיה ממוקם בסמוך לקרובי המשפחה, על מנת שיוכלו לבוא לבקר את יקיריהם לעיתים קרובות.

כדאי לקחת בחשבון את קרבת בית האבות לבית חולים מקומי, בכל מצב בו בעיות רפואיות של הקשיש יחייבו הפנייה דחופה לבית חולים או המשך טיפול רפואי במרפאות חוץ.

בררו מהם התנאים לביקור משפחות, האם יש שעות קבועות לביקור או שניתן להגיע בכל שעה.

בכל מקרה של התלבטות, מומלץ לערוך תקופת התנסות של כחודש על מנת לראות את ההתאמה של בית האבות לקשיש. וכמובן להתייעץ עם פסיכוגריאטר מומלץ אשר יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנבונה בשבילכם.

מעבר לבית אבות כבר לא מוכרח להיתפס כאילוץ; למעשה, במקרים רבים תהיו מופתעים לגלות שהקשיש פותח פרק חדש בחייו, מלא ועשיר לא פחות מקודמיו. הברירות העומדות כיום בפני מי שמחפשים בית אבות עבור קרוביהם, רבות ומגוונות מספיק על מנת למצוא את המסגרת המתאימה והחיובית ביותר עבור הקשישים.

לפני שבוחרים חשוב לדעת

במשך שנים היו הורינו בכל מצב ודרך כאן עבורנו; הם חשבו עלינו לפני שחשבו על עצמם, ויתרו על נוחותם ודחו חלק מחלומותיהם כדי שיהיה לנו כל מה שהיינו זקוקים לו, להמשך קריאה לחץ כאן
כמעט כל משפחה תעמוד בשלב מסויים בחייה בפני החלטה רבת משמעות הנוגעת לאיכות חייהם של הוריהם המתבגרים – מתי מגיע השלב בו הקשיש אינו יכול עוד לנהל חיים עצמאיים בכוחות עצמו להמשך קריאה לחץ כאן
בית אבות, כמו כל סביבת מגורים בה מעביר אדם תקופה מחייו, צריך להיות מותאם לאופיו של הקשיש. מבחר בתי האבות הקיימים היום, ומיפרט המיתקנים ופעילויות השונה שלהם להמשך קריאה לחץ כאן
מציאת פתרון דיור וסיעוד עבור בני משפחה קשישים, עשוי להיות הוצאה כספית כבדה שבני המשפחה מתקשים להתמודד עימה. כדאי לדעת שבמקרים מסוימים הנקבעים להמשך קריאה לחץ כאן
לפרטים חייגו: 077-5712813

לפניה מנציג השאר פרטים

שם

טלפון

עשר עובדות על נוה שלו
כתבות ומאמרים לגיל השלישי